WISSOTA Race Of Champions

The AFCO Races Of Champions are the highlight of Thursday and Friday’s program during the Speedway Motors WISSOTA 100.

The full payoff for the AFCO Races Of Champions is as follows:

WISSOTA Late Models: $2,000, 1,000, 800, 600, 500, 400, 375, 350, 325, 300, 225, 200, 175, 150, 125, 100 to start.

WISSOTA Modifieds: $1,600, 800, 600, 500, 400, 300, 275, 250, 225, 200, 175, 150, 140, 130, 125, 100 to start.

WISSOTA Super Stocks: $1,500, 700, 500, 400, 300, 225, 200, 175, 150, 125, 120, 115, 110, 105, 100 to start.

WISSOTA Midwest Mods: $1,400, 600, 400, 300, 200, 175, 150, 140, 130, 125, 120, 115, 110, 105, 100 to start.

WISSOTA Street Stocks: $1,300, 600, 400, 300, 200, 150, 140, 130, 125, 120, 115, 110, 105, 100, 90, 80, 75 to start.

WISSOTA Mod Fours: $1,250, 500, 300, 250, 200, 150, 125, 115, 110, 100, 75, 70, 65, 60, 50 to start.

Here is a list of the drivers that qualified for the 2016 AFCO Races Of Champions:

LATE MODEL
1 27-May Fiesta City Speedway Scott Ward (37) Watertown, SD
2 4-Jun Viking Speedway Brad Seng (12) Grand Forks, ND
3 10-Jun I-94 Speedway Don Shaw (42s) Ham Lake, MN
4 18-Jun BMP Speedway Hank Berry (25) Sidney, MT
5 14-Aug Proctor Speedway Darrell Nelson (44) Hermantown, MN
6 3-Jul Miller Central Speedway David McDonald (52x) Huron, SD
7 15-Jul Red Cedar Speedway Jim Schmidt (70) Sheboygan Falls, WI
8 29-Jul Brown County Speedway Kent Arment (9) Aberdeen, SD
9 29-Jul River Cities Speedway Dustin Strand (71) Grand Forks, ND
10 6-Aug Dakota State Fair Speedway Kelly Duffy (28) Winner, SD
11 6-Aug Hibbing Raceway Jeff Provinzino (28) Hibbing, MN
12 7-Aug Casino Speedway Chad Becker (12) Aberdeen, SD
13 19-Aug Amsoil Speedway Jesse Glenz (7x) Cadott, WI
14 18-Aug Red River Coop Speedway Mike Balcaen (10) Winnipeg, MAN
15 26-Aug Black Hills Speedway Eric Mass (44) Rapid City, SD
16 18-Jun Gillette Speedway Dan Henrikson (97) Rapid City, SD
MODIFIED
1 27-May Fiesta City Speedway Scott Ward (37) Watertown, SD
2 4-Jun Viking Speedway Dustin Bitzan (10x) Brandon, MN
3 10-Jun I-94 Speedway Brady Gerdes (2x) Villard, MN
4 18-Jun Ogilvie Raceway Jody Bellefeuille (11) Duluth, MN
5 18-Jun Rice Lake Speedway Mike Anderson (57) Colfax, WI
6 14-Aug Proctor Speedway Johnny Broking (45J) Grand Rapids, MN
7 19-Jun St. Croix Speedway Jason Vandekamp (16) Scandia, MN
8 30-Jun KRA Speedway Don Eischens (9E) Richmond, MN
9 3-Jul Miller Central Speedway Alex Guthmiller (51) Watertown, SD
10 9-Jul Emo Speedway Brody Strachan (99) Emo, ONT
11 15-Jul Red Cedar Speedway Jake Hartung (05) Elmwood, WI
12 21-Aug ALH Motor Speedway Ward Imrie (10w) Winnipeg, MAN
13 22-Jul Granite City Speedway Shane Sabraski (7A) Rice, MN
14 23-Jul ABC Raceway Bill Byholm (4) Glidden, WI
15 27-Aug Greenbush Race Park Rick Delaine (1R) Stoney Mountain, MAN
17 30-Jul Madison Speedway Troy Berends (9*) Montevideo, MN
18 6-Aug Dakota State Fair Speedway Chad Olsen (10c) Hendricks, MN
19 6-Aug Hibbing Raceway Bob Broking (45) Grand Rapids, MN
20 7-Aug Bemidji Speedway Tim Jackson (4) Bemidji, MN
21 7-Aug Casino Speedway Todd Stark (33) Watertown, SD
22 11-Aug Eagle Valley Speedway Kevin Adams (40) Cameron, WI
23 19-Aug AMSOIL Speedway Darrell Nelson (44) Hermantown, MN
24 18-Aug Grand Rapids Speedway Paul Schultz (101) Grand Rapids, MN
25 25-Aug Red River Coop Speedway Kevin Sexton (57) Lorette, MAN
SUPER STOCK
1 27-May Fiesta City Speedway Cole Searing (10) Huron, SD
2 4-Jun Viking Speedway Dave Mass (2) East Bethel, MN
3 10-Jun I-94 Speedway Jeff Crouse (29) Alexandria, MN
4 18-Jun Ogilvie Raceway Shane Sabraski (7A) Rice, MN
5 18-Jun Rice Lake Speedway Curt Myers (1M) Cameron, WI
6 14-Aug Proctor Speedway Willie Johnson, Jr. (18) Superior, WI
7 19-Jun St. Croix Speedway Jared Zimpel (27Z) Isle, MN
8 30-Jun KRA Speedway Tim Johnson (1JR) Brainerd, MN
9 3-Jul Electric City Speedway Casey Steffenson (67) Great Falls, MT
10 3-Jul Miller Central Speedway John Kaiser (H2O) Lake Norden, SD
11 15-Jul Gallatin Speedway Beau Brown (00) Deer Lodge, MT
12 15-Jul Red Cedar Speedway Dustin Nelson (46) Ogilvie, MN
13 17-Jul Sheyenne River Speedway Brian Bernotas (43) Colfax, ND
14 22-Jul Granite City Speedway Andy Davey (88) Hibbing, MN
15 23-Jul ABC Raceway Shane Kisling (6) Park Falls, WI
16 29-Jul Brown County Speedway Nick Schipke (33N) Aberdeen, SD
17 30-Jul Madison Speedway Justin Hedtke (27) Atwater, MN
18 6-Aug BMP Speedway Ryan Fasching (21) Billings, MT
19 6-Aug Dakota State Fair Speedway Jeremy North (20) Huron, SD
20 6-Aug Hibbing Raceway Kevin Burdick (30) Proctor, MN
21 7-Aug Bemidji Speedway Keith Keena (3) Bemidji, MN
22 7-Aug Casino Speedway Andrew Hedtke (5*) Grove City, MN
23 11-Aug Eagle Valley Speedway Tommy Richards (7R) Mondovi, WI
24 19-Aug AMSOIL Speedway Nick Oreskovich (21F) Mason, WI
25 13-Aug Deer Creek Speedway Jeff Brauer (34) Eyota, MN
26 18-Aug Grand Rapids Speedway Andy LaBarge (79A) Keewatin, MN
27 19-Aug Mississippi Thunder Speedway Dan Nissalke (22) Winona, MN
28 26-Aug Black Hills Speedway Jamie Neumiller (6) Rapid City, SD
MIDWEST MODIFIED
1 27-May Fiesta City Speedway Justin Froemming (33x) Garfield, MN
2 4-Jun Viking Speedway Travis Saurer (21x) Elizabeth, MN
3 10-Jun I-94 Speedway Brock Gronwold (2G) Fergus Falls, MN
4 18-Jun Gillette Speedway Kyle Harkin (31) Hermosa, SD
5 18-Jun Ogilvie Raceway Mark Froehlich (44x) Elk River, MN
6 18-Jun Rice Lake Speedway Shane Halopka (3JR) Greenwood, WI
7 14-Aug Proctor Speedway Tyler Kintner (22) Hibbing, MN
8 19-Jun St. Croix Speedway Jason Vandekamp (16) Scandia, MN
9 30-Jun KRA Speedway Tim Kanten (16T) Milan, MN
10 3-Jul Electric City Speedway Doug LaPierre (76x) Great Falls, MT
11 3-Jul Miller Central Speedway Lorin Johnson (3) Miller, SD
12 9-Jul Emo Speedway Wyatt Boyum (21) International Falls, MN
13 28-Jul Norman County Raceway Jason Strand (E85) Portland, ND
14 15-Jul Red Cedar Speedway Nick Koehler (13) Bloomer, WI
15 13-Aug Devils Lake Speedway Rick Hamel (22) Lakota, ND
16 21-Aug ALH Motor Speedway Rick Fehr (921) Winkler, MAN
17 17-Jul Sheyenne River Speedway Nate Reinke (71) Lisbon, ND
18 22-Jul Granite City Speedway Shane Sabraski (7a) Rice, MN
19 23-Jul ABC Raceway Paul Suzick (91) Ironwood, MI
20 27-Aug Greenbush Race Park Patrick Sobolik (40) Hallock, MN
21 23-Jul Jamestown Speedway Lucas Rodin (19) Marion, ND
22 29-Jul Brown County Speedway Ryan Damm (53) Watertown, SD
23 29-Jul Casper Speedway Shawn Reed (X3) Casper, WY
24 29-Jul River Cities Speedway Austin Hunter (44) Winnipeg, MAN
25 30-Jul Madison Speedway Randy Laage (EZ1) Brooten, MN
26 6-Aug BMP Speedway Rod Lorenz (2) Billings, MT
27 6-Aug Dakota State Fair Speedway Brock Hess (16) Sioux Falls, SD
28 6-Aug Hibbing Raceway Skeeter Estey (37x) Kelly Lake, MN
29 7-Aug Bemidji Speedway Bret Schmidt (32) Bemidji, MN
30 7-Aug Casino Speedway Scott Hansen (31) Garden City, SD
31 11-Aug Eagle Valley Speedway Michael Truscott (22T) Chippewa Falls, WI
32 19-Aug AMSOIL Speedway Shane Howell (L1) Buffalo, MN
33 19-Aug Chateau Raceway Track Champion
34 12-Aug Sheridan Speedway Jay Will (23J) Sheridan, WY
35 12-Aug Eagle River Speedway Jerry Grasse (1STAD) Phelps, WI
36 13-Aug Deer Creek Speedway Don Schaefer (97x) Eyota, MN
37 18-Aug Grand Rapids Speedway Nick Daronco (8) Mountain Iron, MN
38 25-Aug Red River Coop Speedway Tony Caissie (12) Winnipeg, MAN
39 26-Aug Black Hills Speedway Kyle Harkin (31) Hermosa, SD
STREET STOCK
1 27-May Fiesta City Speedway Jordan Tollakson (32) Montevideo, MN
2 4-Jun Viking Speedway Tim Johnson (1JR) Brainerd, MN
3 10-Jun I-94 Speedway Cory Dykhoff (3C) Perham, MN
4 18-Jun Ogilvie Raceway Justin Pogones (01) Zimmerman, MN
5 18-Jun Rice Lake Speedway Jay Kesan (12K) Weyerhaeuser, WI
6 19-Jun St Croix Speedway Duran Peterson (9) Glenwood, MN
7 30-Jun KRA Speedway Justin Vogel (10) Brooten, MN
8 3-Jul Electric City Speedway Cory Craver (21) Belgrade, MT
9 3-Jul Miller Central Speedway Blayne Baloun (24) St. Lawrence, SD
10 28-Jul Norman County Raceway Travis Robertson (10R) Moorhead, MN
11 15-Jul Gallatin Speedway Dwayne Fowler (12) Belgrade, MT
12 15-Jul Red Cedar Speedway Michael Knudtson (42K) Osseo, WI
13 13-Aug Devils Lake Speedway James Tandeski (7) Christine, ND
14 21-Aug ALH Motor Speedway Rod Wolfe (8) Morden, MAN
15 17-Jul Sheyenne River Speedway Jonny Carter (46) Lisbon, ND
16 19-Aug Dacotah Speedway Chris Michaelsohn (8) Wishek, ND
17 22-Jul Granite City Speedway Jim Gullkson (21) Zimmerman, MN
18 27-Aug Greenbush Race Park Ryan Johnson (25) Karlstad, MN
19 23-Jul Jamestown Speedway Jodie Michaelsohn (54) Aberdeen, SD
20 29-Jul Brown County Speedway Maria Broksiek (14) Goodwin, SD
21 29-Jul River Cities Speedway Adam Burrows (18B) West Fargo, ND
22 30-Jul Madison Speedway Justin Tammen (71) Clara City, MN
23 6-Aug BMP Speedway Devin Kenaston (29) Billings, MT
24 6-Aug Dakota State Fair Speedway Leonard Ferguson (78) Kyle, SD
25 7-Aug Casino Speedway Dustin Davis (2) Waubay, SD
26 11-Aug Eagle Valley Speedway Danny Richards (3R) Mondovi, WI
27 19-Aug Chateau Raceway Track Champion
28 12-Aug Eagle River Speedway Jordan Kurtti (26) Bruce Crossing, MI
29 13-Aug Deer Creek Speedway Mike Blowers (34) Waseca, MN
30 25-Aug Red River Coop Speedway Shawn Teunis (39) West St. Paul, MAN
31 26-Aug Black Hills Speedway Troy Murner (22) Rapid City, SD
MOD – 4
1 27-May Fiesta City Speedway Tyler Larson (7L) Kandiyohi, MN
2 18-Jun Gillette Speedway Tom Manning (54) Gillette, WY
3 18-Jun Ogilvie Raceway Trevor Roediger (23) Big Lake, MN
4 30-Jun KRA Speedway Keith Thell (00) Foley, MN
5 22-Jul Granite City Speedway Jamie Flickinger (16F) New London, MN
7 29-Jul Casper Speedway Duane Manning (53) Gillette, WY
8 30-Jul Madison Speedway Dean Larson (37) Pennock, MN
9 7-Aug Bemidji Speedway Conrad Schwinn (6) Little Falls, MN
10 12-Aug Sheridan Speedway Clint Jensen (41) Midland, SD
11 20-Aug Valentine Speedway Erik Williams (86R) Glenrock, WY